یکی از اصلی ترین بخش ها در صنعت به خصوص در شرکت های داروسازی، واحد تحقیق و توسعه (R&D) می باشد که قلب تپنده و موتور پیشران آن واحد می باشد؛ به طوری که تمامی کارهای علمی شرکت وابسته به این بخش و اعضای آن می باشد و صرف هزینه برای آن به نوعی سرمایه گذاری است. تحقیق و توسعه تاثیر مستقیمی بر نوآوری، کیفیت، افزایش سطح استاندارد و حتی بازار پسندی محصولات دارد. ارتقا علمی محصولات و استفاده از تکنولوژی های به روز نتیجه فعالیت اعضای تحقیق و توسعه می باشد. در بسیاری از کارخانه ها و تقریباً تمامی شرکت های اروپایی و آمریکایی بخش تحقیق و توسعه وجود دارد.

در کارخانه و سلامتکده بوعلی نیز با توجه به اهمیت و جایگاه تحقیق و توسعه، این بخش در سال 1390 با تمرکز بر تولید محصول با کیفیت و استفاده و تاکید بر مصرف گیاهان بومی ایران و احیا طب سنتی ایرانی تاسیس گردید. کادر علمی مستقر در این بخش اهداف زیر را در رأس امور خود قرار داده‌اند:

ایجاد ارتباط با مراکزعلمی و دانشگاهی معتبر در زمینه های داروسازی و پزشکی:

ارتباط با مراکز علمی و دانشگاهی از نیاز های هر واحد تولیدی می باشد، ارتباط صنعت و تولید با مراکز علمی و پژوهشی سبب پیشرفت و توسعه چشمگیر این مراکز می گردد. شرکت بوعلی دارو با مراکز علمی، دانشگاهی و پژوهشی در سراسر کشور ایران ارتباط دارد و از دانش آنها استفاده می کند، در مقابل برای توسعه علم و حمایت از پژوهشگران خدمات زیادی را به دانشجویان و اساتید دانشگاهی فعال در حوزه داروسازی و درمان ارائه می دهد.

انجام کارآزمایی‌های بالینی بر روی داروهای طب سنتی و گیاهی با همکاری مراکز علمی:

شرکت بوعلی دارو با عقد قرارداد با مراکز دانشگاهی معتبر بر روی محصولات تولیدی خود کارآزمایی بالینی انجام داده و هدف از این کار بررسی اثربخشی داروها و اثبات علمی اثرات درمانی داروها می باشد. علاوه بر این با انجام بررسی سمیت بر روی حیوانات آزمایشگاهی توسط متخصصان سم شناسی، از سلامت و بی ضرر بودن داروها مطمئن خواهیم شد.

انجام مطالعات فارماکولوژیک جهت اثبات خاصیت درمانی. توکسیکولوژیک جهت افزایش سلامت داروها

ارتقا سطح کیفی محصولات موجود با درنظر گرفتن نیاز جامعه

اخذ مجوزهای طب‌سنتی، داروهای طبیعی و گیاهی

اخذ مجوزهای مکمل‌های غذایی و مشابه‌سازی

بررسی متون طب سنتی جهت دستیابی به ارتباط بین نوع درمان در طب سنتی با طب جدید

برنامه‌ریزی جهت شرکت در کنگره‌ها و نمایشگاه‌ها و سمینارهای مرتبط با داروهای گیاهی و طب سنتی

پایش روند درمان بیماران استفاده کننده از داروهای ساخت شرکت

علاوه بر موارد فوق واحد تحقیق و توسعه شرکت بوعلی دارو با پیگیری روند درمان بیماران مراجعه کننده به سلامتکده بوعلی و تماس کمتر به آنها از بهبودی بیماران به صورت دقیق مطلع شده و اطلاعات به صورت کتبی بایگانی می گردد. پیگیری درمان بیماران بنا به نوع بیماری و وضعیت بیمار متفاوت بوده و از تماس های روزانه، هفتگی و ماهانه متفاوت می باشد. طبق آمارها و اسناد موجود و گرفته شده از بیماران، حدود 75 درصد از بیماران این سلامتکده بهبود یافته اند.

واحد تحقیق و توسعه با تجمیع روشهای درمانی سنتی و نوین در جهت استفاده از این روش ها و به دست آوردن داروی جدید و با کاربرد بالاتر و ارزان تر شروع به استخراج داروها از نسخ طب سنتی و تطبیق آنها با پزشکی نموده است. با این کار فرمولاسیون های کارآمد و ارزانی بدست آمده است که می تواند سهم بسزایی در تغییر سبد دارویی داروخانه ها داشته باشد.

در مجموع هدف واحد تحقیق و توسعه شرکت بوعلی دارو تولید تخصصی دارو و انجام تحقیقات پیشرفته در مورد داروهای گیاهی و طب سنتی و همچنین گسترش طب سنتی ایران می باشد.